Winter Courses

Coursesort descending Instructors
AGR*2050 Agroecology John Sulik
AGR*2500 Field Course in International Agriculture Max Jones, Joshua Nasielski
AGR*3010 (S) Special Studies in Agricultural Science I Francois Tardif
AGR*3010 (W) Special Studies in Agricultural Science I Francois Tardif
AGR*4010 Special Studies in Agricultural Science II
AGR*4600 Agriculture and Food Issues Problem Solving Rene Van Acker
BOT*1200 Plants and Human Use Gale Bozzo
BOT*2000 DE Plants, Biology and People Jayasankar (Jay) Subramanian
CROP*3300 Grain Crops Mina Kaviani
CROP*3340 Managed Grasslands Kimberley Schneider
CROP*4220 Cropping Systems Bill Deen, Joshua Nasielski
DTM*1500 Turf Communication Skills Cam Shaw
DTM*2000 Turf Management I Mike Van Beek
DTM*2100 Turf Irrigation and Drainage Gary Taylor, Cam Tyers
DTM*2200 Computers and Math for Turf Sean Jordan
DTM*2400 Landscape Design Stephen Fleischauer
DTM*2500 Arboriculture James (Jamie) Simpson
DTM*2600 Turf Environmental Management
DTM*3800 Special Study Project I Stephen Fleischauer
DTM*4000 Turf Management III Katerina Serlemitsos Jordan
DTM*4200 Golf Course Design and Construction Cam Tyers
DTM*4300 Turf Case Studies John Watson
DTM*4400 Human Resource Management Dean Baker
DTM*4500 Business and Finance for Turf David Kuypers
DTM*4600 Computer Assisted Design Sihao Chen
DTM*4800 Special Study Project II Stephen Fleischauer
ENVS*4190 Biological Activity of Herbicides Francois Tardif
HORT*1120 DE Grape and Wine Science Helen Fisher
HORT*3270 Medicinal Plants Jayasankar (Jay) Subramanian
HORT*3280 Greenhouse Crop Production Dave Kerec
HORT*3310 Plants, Food and Health Gopinadhan (Gopi) Paliyath
HORT*3430 DE Wine-Grape Culture Helen Fisher
HORT*4200 Plants, Environment and Society Eric M. Lyons
HORT*4300 Postharvest Physiology Gopinadhan (Gopi) Paliyath
HORT*4450 Advanced Turfgrass Science Katerina Serlemitsos Jordan
MBG*3100 Plant Genetics David Wolyn
MBG*4300 Plant Molecular Genetics Manish N. Raizada
OAGR*2070 Introduction to Organic Agriculture Kyra Lightburn
OAGR*4050 Design of Organic Production Systems
PBIO*3110 Crop Physiology Hugh Earl
PBIO*4070 Biological and Cultural Control of Plant Diseases Katerina Serlemitsos Jordan
PBIO*4150 Molecular and Cellular Aspects of Plant Development K. Peter Pauls , Greg Perry
PBIO*4750 Genetic Engineering of Plants Francois Tardif
PLNT*6010 Physiology of Crop Yield Hugh Earl
PLNT*6100 Advanced Plant Breeding I Mehrzad (Milad) Eskandari, Istvan Rajcan
PLNT*6160 Advanced Plant Breeding II
PLNT*6170 Statistics in Plant Agriculture Michelle Edwards
PLNT*6230 Colloquium in Plant Physiology and Biochemistry Gale Bozzo
PLNT*6240 (W) Colloquium in Crop Production & Management Chris Gillard, David Hooker
PLNT*6250 Colloquium in Plant Breeding & Genetics David Wolyn
PLNT*6280 Invasive Plant Ecology in Natural and Agricultural Systems Clarence J. Swanton
PLNT*6400 (W) Seminar Mary Ruth McDonald