Winter Courses

Course Instructors
AGR*2050 Agroecology Clarence J. Swanton
AGR*2500 Field Course in International Agriculture John FitzSimons, Clarence J. Swanton
AGR*3010 (S) Special Studies in Agricultural Science I Francois Tardif
AGR*3010 (W) Special Studies in Agricultural Science I Francois Tardif
AGR*4010 Special Studies in Agricultural Science II J. Alan Sullivan
AGR*4600 Agriculture and Food Issues Problem Solving Rene Van Acker
BIOL*3300 Applied Bioinformatics Lewis Lukens
BOT*1200 Plants and Human Use Renuka Karunagoda
BOT*2000 DE Plants, Biology and People Jayasankar (Jay) Subramanian
CROP*3300 Grain Crops Alireza Navabi
CROP*3340 Managed Grasslands Stephen Bowley, U.E.
CROP*4220 Cropping Systems David Hooker
ENVS*4190 Biological Activity of Herbicides Francois Tardif
HORT*1120 DE Grape and Wine Science Helen Fisher
HORT*3270 Medicinal Plants Praveen Saxena
HORT*3280 Greenhouse Crop Production Bernard Grodzinski
HORT*3430 DE Wine-Grape Culture Helen Fisher
HORT*4200 Plants, Environment and Society Eric M. Lyons
HORT*4300 Postharvest Physiology Gopinadhan (Gopi) Paliyath
HORT*4450 Advanced Turfgrass Science Katerina Serlemitsos Jordan
MBG*3100 Plant Genetics David Wolyn
MBG*4300 Plant Molecular Genetics Manish N. Raizada
OAGR*2070 Introduction to Organic Agriculture Ralph C. Martin
OAGR*4050 Design of Organic Production Systems
PBIO*4070 Biological and Cultural Control of Plant Diseases Katerina Serlemitsos Jordan
PBIO*4150 Molecular and Cellular Aspects of Plant Development Greg Perry
PBIO*4750 Genetic Engineering of Plants Francois Tardif
PLNT*6010 Physiology of Crop Yield Hugh Earl, Bernard Grodzinski
PLNT*6100 Advanced Plant Breeding I Mehrzad (Milad) Eskandari, Istvan Rajcan
PLNT*6160 Advanced Plant Breeding II Alireza Navabi
PLNT*6170 Statistics in Plant Agriculture Stephen Bowley, U.E.
PLNT*6230 Colloquium in Crop Production and Management Praveen Saxena
PLNT*6230 Colloquium in Plant Physiology and Biochemistry Bernard Grodzinski
PLNT*6240 (W) Colloquium in Crop Production & Management Mary Ruth McDonald
PLNT*6250 Colloquium in Plant Breeding & Genetics Elizabeth (Liz) Lee
PLNT*6280 Invasive Plant Ecology in Natural and Agr Systems
PLNT*6400 (W) Seminar John A. Cline
PLNT*6500 Applied Bioinformatics Lewis Lukens
DTM*1500 Turf Communication Skills David McPherson
DTM*2000 Turf Management I Mike Van Beek
DTM*2100 Turf Irrigation and Drainage Gary Taylor, Cam Tyers
DTM*2200 Computers and Math for Turf Sean Jordan
DTM*2400 Landscape Design Stephen Fleischauer
DTM*2500 Arboriculture James (Jamie) Simpson
DTM*2600 Turf Environmental Management Peter Purvis
DTM*3800 Special Study Project I Stephen Fleischauer
DTM*4000 Turf Management III Katerina Serlemitsos Jordan
DTM*4200 Golf Course Design and Construction Cam Tyers
DTM*4300 Turf Case Studies John Watson
DTM*4400 Human Resource Management Dean Baker
DTM*4500 Business and Finance for Turf David Kuypers
DTM*4600 Computer Assisted Design Cheryl FitzGibbon
DTM*4800 Special Study Project II Stephen Fleischauer