Department Executive

Plant Agriculture Chair: Hugh Earl (hjearl@uoguelph.ca)

Advisory Executive Committee:

The Advisory Executive Committee consists of the Department Chair, Associate Chair, Chairs of the Undergraduate Teaching Committee, Graduate Teaching Committee, Diploma Teaching Committee, Administrative Officer and one (1) other tenured faculty member elected by and from the faculty in the Department of Plant Agriculture:

 

 

Image: Annual plant sale held by social committee
Annual plant sale hosted by the Plant Agriculture Social Committee

Chair: Hugh Earl ( )
Administrative Officer (Interim): Jill Selby (selbyj@uoguelph.ca)

Associate Chair: Barry Micallef (bmicalle@uoguelph.ca 

Graduate Teaching Committee Chair: J. Alan Sullivan  (asulliva@uoguelph.ca )
Diploma Teaching Committee Chair: Eric Lyons  (elyons@uoguelph.ca)
Elected member: Katerina Jordan (kjordan@uoguelph.ca)

Committee Structure

Departmental committees will represent the interests of all four divisions of Plant Agriculture. Faculty, staff and student assignments to the various committees will be undertaken in collaboration with each faculty/staff/student member and the Chair.

  • Each committee will appoint a Chair and Vice Chair (if appropriate)
  • Each committee is to meet a minimum of once in each semester
  • The Chair of each committee will ensure that an agenda for each meeting is prepared and circulated to each of the committee members and the Department Chair and to Division Leaders as requested
  • Minutes/highlights from each meeting are to be copied to the Department Chair
  • Chair of each committee is responsible to the Department Chair and the Advisory Executive Committee (AEC) of the Department
  • Faculty and membership on most committees will be for a minimum of 3 years while student representation will be for 1 year
  • Where possible members will be replaced on a rotating basis

Committees, Members, & Responsibilities

Awards Committee

Members

  • Clarence Swanton (Chair)
  • Eric Lyons
  • Chris Gillard
  • Bernie Grodzinski
  • Jen Kingswell (Staff)

Structure & Responsibilities

  • there will be representatives from the faculty, staff, graduate students as well as 1 representative from each of the teaching committees
  • will nominate, prepare and submit to the appropriate agency nomination packages for individual faculty, staff and students
  • will assist with publication notices of award winners through U. of G. Communication

Building & Safety Committee

Department Safety Officers:

Bovey Bldg.

  • Gopi Paliyath (Chair)
  • Bob Nichols (Staff)

Crop Science Bldg.

  • Manish Raizada (Chair)
  • Peter Smith (staff)
  • Chris Grainger (staff/student)
  • Lori Wright (staff)
  • Sue Couling (staff)
  • Ben Bandher (EHS Liaison)

Simcoe Campus

  • John Cline (Chair)
  • Ray Kaczmarski (RSS)
  • Cathy Bakker (staff)

Vineland Campus

  • Jay Subramanian (Chair)
  • Glen Alm

Bradford (Muck Crops Research Station)

  • Mary Ruth McDonald (Chair)
  • Shawn Janse (RSS)
  • Kevin Vander Kooi (staff)
  • Laura Riches (staff)

Guelph Turfgrass Institute (GTI)

  • Katerina Jordan (Chair)
  • Peter Purvis (RSS)

Structure & Responsibilities

There will be a Safety Committee at each location with representation from each of the bargaining units based at that location.

  • will ensure proper safety measures have been implemented for each facility within the Department
  • will audit on an annual/semi annual basis the compliance of all lab and field facilities for safety
  • will ensure that proper procedures are in place for safety training of all faculty, staff, and students are completed as required
  • will interact with required University committees to ensure compliance in all standards of safety
  • will audit the use of alcohol for lab use within the Department

Computer Committee

Members

  • Max Jones (Chair)
  • Steve Bowley
  • Mike Peppard
  • Glen Alm (Vineland)
    • will determine resource needs and priorities within the Department
    • will ensure communication linkages are maintained among the different locations within the Departments
    • will organize teaching sessions to meet the educational and research needs of the Department
  • Web-site Sub-committee

    • Steve Bowley
    • Max Jones
    • Mike Peppard
    • Gisele Angel

    Structure & Responsibilities

    Is made up of the IT support staff and their supervisor.

Diploma Teaching Committee

Members

  • Eric Lyons (Chair)
  • Stephen Fleischauer (Program Director)
  • Tom Hsiang (Faculty Instructor)
  • Katerina Jordan (Faculty Instructor)
  • Lacy Drocet (2nd Yr Student)
  • Andre Lens (1st Yr Student)
  • Jill Johnson (Program Counselor)
  • Verena Kulak (Admin Staff)

Structure & Responsibilities

  • Committee Chair is appointed by the Department Chair
  • Committee Chair or designate will represent the Department on the OAC Diploma Curriculum Committee
  • will manage curriculum matters associated with the Department's commitment to the diploma programs
  • will report to the Advisory Executive Committee on issues relating to the diploma program
  • specializations in these programs will be reviewed and modified wherever appropriate
  • will review teaching assignments of faculty to the diploma program
  • two students, one first year and one second year will be nominated by the diploma student body within Plant Agriculture
  • faculty committee members may provide academic counseling to the diploma student

Graduate Teaching Committee

Members

  • Al Sullivan (Chair)
  • Peter Sikkema
  • Gopi Paliyath
  • Istvan Rajcan
  • Ali Navabi
  • Clarence Swanton
  • Gale Bozzo
  • Tara Israel (Staff)
  • William Hargreaves (PhD Student Rep)
  • Austin Bruch (MSc Student Rep)

Structure & Responsibilities

  • Committee will be chaired by the graduate coordinator who is appointed by the Chair of the Department
  • will process graduate student applications and acceptances, monitoring graduate student progress
  • will establish Departmental graduate student policy and external program evaluations
  • will review and modify where appropriate the graduate curriculum
  • will organize and evaluate Ph.D. evaluations
  • will report to the AEC issues relating to graduate program
  • will have representation from the Ph.D. and M.Sc. programs (to be selected by the graduate student body)
  • Chair or designate to represent the Department at College meetings related to graduate student issues
  • will assist graduate students and faculty with conflict resolutions
  • will have the Graduate Secretary serve on the Committee

Growth Facilities Committee

Members

  • David Wolyn (Chair)
  • Hugh Earl
  • Ron Dutton
  • Donna Hancock
  • Dave Kerec
  • Sue Couling
  • Rodger Tschanz

Liaison Committee

Members

  • Hugh Earl (Chair)
  • Eric Lyons (Strategic Plan Rep)
  • Stephen Fleischauer (DTM)
  • Dave Wolyn (Plant Sci Rep)
  • Ralph Martin (Organics Rep)
  • Francois Tardif (Undergrad Prog Rep)
  • Al Sullivan (Grad Prog Rep)
  • Gisele Angel (staff)
  • Rodger Tschanz (staff)

NSERC Review Committee

Members

  • Lewis Lukens (Chair)
  • David Wolyn
  • Liz Lee
  • Peter Pauls

Structure & Responsibilities

  • will review NSERC operating/strategic grant proposals of professors or new applicants
  • will provide constructive guidance for improving the success of the proposal

Retreat Committee

Members

  • Ralph Martin, Chair
  • Chris Gillard (Faculty)
  • Jill Selby (Staff)
  • Tom Smith (Staff)
  • Dragan Galic (Staff)
  • Derek Plotkowski (Grad Student)
  • Lilieth Ives (Grad Student)

Seminar Committee

Members

  • Liz Lee (Chair)
  • Maxwell Jones
  • Praveen Saxena
  • TBA (Grad Student)

Structure & Responsibilities

  • will organize a series of seminars to be held each semester within the Department
  • for the most part, seminars will be organized for the Guelph campus and when possible may be repeated at the Vineland Research Station
  • will prepare budget requests to cover costs of speakers - to be submitted to the Department Chair

Social Committee

Members

  • Ali Navabi (Chair)
  • Kelly Scholtes
  • Jen Kingswell
  • Kierra Drohan
  • Sue Couling
  • Gisele Angel
  • Andy (Yi) Chen
  • Lilieth Ives
  • Bita Shiekholeslami
  • Afsaneh Sedaghatkish
  • Austin Bruch

Structure & Responsibilities

  • will promote the spirit of the department through social activities
  • will assist in organizing the departmental celebrations 
  • will submit budget requests to the Department Chair as requested
  • will acknowledge special personal events that occur within the department

Strategic Plan Committee

Members

  • Hugh Earl, Chair
  • Mary Ruth McDonald
  • Gale Bozzo
  • Katerina Jordan
  • Lewis Lukens
  • Dave Wolyn

Tenure and Promotion Committee

Members

  • Hugh Earl (Chair)
  • Peter Sikkema
  • Jay Subramanian
  • Barry Micallef
  • Liz Lee

Undergraduate Teaching Committee

Members

  • Francois Tardif (Chair)
  • Barry Micallef
  • Katerina Jordan
  • Ralph Martin (Organics Program Advisor)
  • Al Sullivan (CHATS Advisor)
  • Francois Tardif (Crop Advisor)
  • Dave Wolyn (Plant Science Advisor)
  • Gisele Angel (Staff)
  • Todd Frey (Student)
  • Kyla Veldman (Student)

Structure & Responsibilities

  • Committee Chair is appointed by the Department Chair
  • the Committee Chair or designate will represent the department at the B.Sc. Agr./B.Sc. College Program Committee
  • will manage undergraduate curriculum and counseling matters associated with the department s commitment to the B.Sc. and B.Sc. (Agr.) programs
  • will review majors and specializations in these programs and modify wherever appropriate to reflect the merged disciplines
  • will review teaching assignments of faculty to the undergraduate B.Sc. Agr and B.Sc. programs and make recommendations to the Department Chair
  • will appoint 2 undergraduate students preferably one from the B.Sc. Plant Science Program and one from the B.Sc.(Agr.), CHATs or Organic Ag Programs
  • will report to the AEC on issues relating to the undergraduate program will be responsible for reviewing course content
  • faculty members of the Committee will conduct undergraduate student counselling
  • will have representation from the Admin staff
  • will promote the major/specialization/program within and outside the University
  • will ensure that undergraduate information described on the Web is accurate and up-to-date

University Drug Control

Members

  • Praveen Saxena

United Way Coordinator

Member

  • Max Jones